Pozytywne wychowanie: metoda, idee, koncepty

 

W tej części blogu, proponuję Wam artykuły i refleksje o pozytywnym wychowaniu. Opierają się one o  prace Jane Nelsen, Isabelle Filiozat i założycieli kierunku Alfreda Adlera i Rudolfa Dreikursa.

Pozytywne wychowanie (pozytywne rodzicielstwo, pozytywna dyscyplina lub edukacja bez przemocy) to podejście do edukacji oparte na szacunku dla dziecka. Dlatego też unika ono wszelkich form przemocy edukacyjnej i zastępuje ją słuchaniem, dialogiem, towarzyszeniem i wzajemnym szacunkiem.

Kiedy usłyszałam o tym koncepcie, zaintrygowana, czytałam, czytałam i czytałam. Pragnęłam na tyle przyswoić sobie jego treść, żeby stał się naturalnym refleksem w moich stosunkach z synem. Jak mi to wychodzi? Dowiecie się tego z części „Perypetie z Jaśkiem”.

Kiedy dziecko bije… Jak reagować?

Kiedy dziecko bije… Jak reagować?

Zdarza się, że dziecko bije. Rodziców, rodzeństwo, inne dzieci, albo nawet zwierzęta. Znam to z doświadczenia oraz z opowieści innych mam, podobnie jak późniejsze tłumaczenia „nie chciałem, ale samo wyszło”. Zdarza się to również wtedy, kiedy dziecko nigdy nie zostało...

czytaj dalej
Dlaczego gniew jest pożyteczny?

Dlaczego gniew jest pożyteczny?

Gniew jest pożyteczny. Niektórych to stwierdzenie może zdziwić, bo często postrzegamy gniew jako negatywną i zbędną emocję. (Żadna emocja nie jest zbędna, odzwierciedla jedynie to, co odczuwamy w danej chwili.) Szczególnie u dzieci, ale nie tylko. Jestem pewna, że...

czytaj dalej

Śledź nas

Archiwa