Pozytywne wychowanie: metoda, idee, koncepty

 

W tej części blogu, proponuję Wam artykuły i refleksje o pozytywnym wychowaniu. Opierają się one o  prace Jane Nelsen, Isabelle Filiozat i założycieli kierunku Alfreda Adlera i Rudolfa Dreikursa.

Pozytywne wychowanie (pozytywne rodzicielstwo, pozytywna dyscyplina lub edukacja bez przemocy) to podejście do edukacji oparte na szacunku dla dziecka. Dlatego też unika ono wszelkich form przemocy edukacyjnej i zastępuje ją słuchaniem, dialogiem, towarzyszeniem i wzajemnym szacunkiem.

Kiedy usłyszałam o tym koncepcie, zaintrygowana, czytałam, czytałam i czytałam. Pragnęłam na tyle przyswoić sobie jego treść, żeby stał się naturalnym refleksem w moich stosunkach z synem. Jak mi to wychodzi? Dowiecie się tego z części „Perypetie z Jaśkiem”.

Jak powiedzieć dziecku „nie”?

Jak powiedzieć dziecku „nie”?

Często występują sytuacje, kiedy musimy powiedzieć dziecku „nie”. I tym lepiej, bo dziecko potrzebuje „nie”, żeby ukształtować się i nauczyć żyć w społeczeństwie. „Nie”  jest więc konieczne dla jego rozwoju i równowagi. Niestety nie są to łatwe momenty ani dla...

czytaj dalej
Pierwsze dziecko i jego trudna sytuacja

Pierwsze dziecko i jego trudna sytuacja

Każdy z rodzeństwa zajmuje w rodzinie odmienne miejsce. Pierwsze dziecko jest jedynym, które ma przywilej „wyłączności”, zanim nie pojawi się kolejne. Od niego także oczekuje się, że stanie się szybko odpowiedzialne i będzie przykładem dla rodzeństwa. Średnie dziecko...

czytaj dalej

Śledź nas

Archiwa