Czy słyszeliście o SEEDS? SEEDS to model stworzony przez Johna Ardena (amerykańskiego neuropsychologa), który pokazuje, w jaki sposób nasze zachowania wpływają na zdrowie i samopoczucie. Przekonany, że troska o ciało i umysł muszą iść w parze, jeżeli mają być skuteczne, John Arden zaproponował SEEDS opisujący elementy do osiągnięcia tej równowagi.  Co oznacza skrót SEEDS? Social support, Exercise, Education, Diet, Sleep. Oto pięć niezbędnych czynników, które warunkują nasze dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Wsparcie społeczne

Liczne badania potwierdzają, że osoby, które mają bogate życie społeczne, żyją dłużej i w lepszej formie, w tym także intelektualnej. W porównaniu do osób samotnych, które częściej chorują i doświadczają depresji. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach analizy dotyczące wpływu samotności na zdrowie (przez Kay Tye w Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii) również zdają się potwierdzać te konkluzje. Poczucie samotności prowokuje działanie hormonów, które osłabiają system odpornościowy. Dlatego tak ważne jest otaczanie się życzliwymi osobami, utrzymywanie z nimi kontaktów i szukanie inspiracji w relacjach z nimi.  

SEEDS

Ćwiczenia fizyczne

Dobrze wiemy, że ruch jest niezbędny dla zdrowia. Pozytywnie wpływa na nasze mięśnie i kondycję fizyczną. Ale nie tylko. Ćwiczenia wpływają na chemię mózgu i na jej długość życia, poprzez stymulowanie produkcji i uwalniania neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Przyczynia się on do narodzin nowych neuronów (zjawisko neurogenezy). Sport to także ważny środek przeciwdepresyjny i przeciw lękowy, oraz duża dawka energii.

Nauka i nieustanny rozwój

Nauka i przyswajanie nowych umiejętności wydłuża żywotność mózgu. Wykazano, że osoby z wyższym wykształceniem później doświadczają objawów demencji. Jednocześnie, ​​im rzadziej używamy mózgu do uczenia się, tym mniej stanie się on skuteczny do nauki. Proces uczenia się tworzy tzw. „zasoby poznawcze”, które chronią przed uszkodzeniami mózgu. Odkrywanie nie znanych odtąd zjawisk, robienie kursów, czytanie… przyczynia się do tworzenia nowych połączeń w mózgu i tym samym wzmacniania naszych zasobów poznawczych.

Zdrowy sposób odżywiania się

Nasza dieta wpływa na funkcjonowanie mózgu i jego zdolność do uczenia się i wytwarzania pozytywnych emocji. Jeśli jest ona zrównoważona, przyczynia się do wytwarzania dużej ilości neuroprzekaźników. A one określają nas nastrój, wewnętrzny spokój i umiejętność skupienia się.

Sen, zarówno długość, jak i jakość

Odpowiednia długość i jakość snu wpływa na funkcjonowanie mózgu. Ich brak zwiększa poziom stresu, poprzez zwiększenie ilości kortyzolu we krwi. Kortyzol oddziałuje na korę przedczołową, zmniejsza zdolność skupienia się, logicznego decydowania i zapamiętywania. Wyższe poziomy kortyzolu na przestrzeni czasu przyczyniają się do korozji mózgu i do atrofii hipokampa odpowiedzialnego za gromadzenie wspomnień. Czas przed spaniem określa jakoś snu. Negatywnie na niego wpływają, między innymi, używanie ekranów i niebieskie światło.

SEEDS – sposób na poprawę samopoczucia?  

SEEDS proponuje interesujące (i słuszne, moim zdaniem) podejście całościowe. Dzisiaj dobrze wiemy, że nasze fizyczne i psychiczne zasoby są ze sobą nierozerwalnie związane. Coraz częściej wystawiane diagnozy łączą fizyczne symptomy z psychicznymi przyczynami, według myśli: w zdrowym ciele zdrowy duch, albo zdrowy duch w zdrowym ciele. Podejście SEEDS przypomina talerz zdrowego umysłu Dana Siegela, o którym pisałam jakiś czas temu. Wartościowe wskazówki, żeby troszczyć się o naszą równowagę życiową?

PS Dbając o siebie, dbamy o nasze dzieci, bo dzieci są jak gąbki…  

Źródło : John Arden « Mind-Brain-Gene Mind-Brain-Gene: Toward Psychotherapy Integration (The Norton Series on Interpersonal Neurobiology) », W. W. Norton & Company; New York, 2019

Co myślicie o SEEDS? Czy i Wy zauważacie, w jaki sposób Wasze ciało reaguje na Wasze życie wewnętrzne: radości, pozytywne emocje, trudności, stres… ? Podzielcie się z nami Waszymi refleksjami na ten temat, w komentarzach pod tekstem.