Pozory często mylą, prawda? Trafiłam ostatnio na niesamowicie trafną chińską opowieść na ten temat „Złodziej siekiery”. Jest ona przypisywana Lie Yukou, filozofowi, który prawdopodobnie żył na przełomie V i IV wieku przed naszą erą. Chciałabym Wam ją opowiedzieć w kilku zdaniach, zachęcając do dyskusji z dziećmi. Zwięzła, ale jakże bogata w przesłanie, na pewno zainspiruje Was do ciekawej wymiany doświadczeń. Bo pozory często mylą i im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym mniej błędnych i krzywdzących wniosków będziemy wyciągać. Nie tylko nasze relacje z innymi będę lepsze, ale także sami lepiej się poczujemy.

Złodziej siekiery

Pewien chłop nie mógł znaleźć swojej siekiery. Szukał wszędzie, ale siekiery jak nie było, tak nie było. Podejrzenie padło na syna sąsiada, który często kręcił się w pobliżu jego szopy. Chłop zaczął więc go obserwować i szybko zdał sobie sprawę, że miał rację. Chłopak rzeczywiście, zachowywał się tak, jak ktoś, kto ukradł siekierę. Chodził jak złodziej. Patrzył na chłopa z pod oka. Omijał jego zagrodę, a kiedy mówił do niego, widać było, że coś ukrywa. Na jego twarzy malowało się poczucie winy. Miał typowe reakcje kogoś, kto ukradł siekierę.

Pozory często mylą

Pomyślne rozwiązanie

Kilka dni później, przesuwając stertę drewna, chłop odnalazł swoją siekierę. Kiedy następnym razem zobaczył syna sąsiada, ten w niczym nie przypominał złodzieja siekiery. Ani jego wygląd, ani zachowanie, ani sposób chodzenia, mówienia czy patrzenia nie miały nic wspólnego z reakcjami kogoś, kto ukradł siekierę.

Pozory często mylą

Czy nigdy nie zdarzyło Wam się posądzić kogoś o coś, czego nie zrobił? Opierając się, oczywiście, o uzasadnione, Waszym zdaniem, podejrzenia. Mam wrażenie, że równie często dotyczy to dzieci. Kiedy coś w domu zginie, pierwszym pytaniem jest: a może wziął to Jasiek/ Ania/ Zuzia / Piotruś do zabawy? U dzieci jest podobnie. Młodszy brat czy siostra pewnie zabrała, bo od dawna miała na to ochotę. Albo kolega, który niedawno nas odwiedził. I nie wynika to z naszej złej woli, to bardzo ludzka reakcja, na ogół silniejsza od nas. Ale pozory często mylą i uświadomienie sobie tego pomaga uniknąć błędów, które, w niektórych wypadkach, mogą okazać się fatalne w skutkach.

Jeśli macie ochotę poznać więcej filozoficznych opowieści, znajdziecie je tutaj.

Co myślicie o tej opowieści? Czy i Wam wydaje się bardzo skuteczna i prawdziwa? Czy znacie takie sytuacje z własnego doświadczenia? Podzielcie się z nami Waszymi refleksjami na ten temat, w komentarzach pod tekstem.