Czy zastanawialiście się kiedyś, czy istnieją zalety bycia miłym, oprócz tej, oczywiście, że jest się miłym? Badania potwierdzają, żeby dzieci mają predyspozycję do życzliwości. Niestety w związku z negatywnymi czynnikami środowiska możemy ją stracić… Z powodu częstego stresu, nieprzyjemnych relacji z bliskimi, dotkliwych doświadczeń… Proponuję Wam dzisiaj krótką refleksję o pozytywnym wpływie bycia miłym: na nas, na nasze otoczenie. Wbrew pozorom nie dotyczy ono jedynie przyjemnego momentu dla nas i dla obcujących z nami osób, ale także korzyści związanych ze zdrowiem i naszym życiem społecznym. Oto niektóre zalety bycia miłym, może i Was zainspirują? 

 Życzliwość czyni nasz szczęśliwszymi

Kiedy robimy coś dla drugiej osoby, momentalnie czujemy się dobrze. Mamy wrażenie, że tak się dzieje, bo jest to zgodne z naszymi wartościami. Z tym, co stanowi o naszym człowieczeństwie (jego boskim elemencie?). Obiektywne wyjaśnienie polega na obecności w mózgu podwyższonego poziomu naturalnych opioidów. Zwiększają one ilość dopaminy, która wpływa na nasze dobre samopoczucie. 

Zalety bycia miłym

Korzystny wpływ życzliwości na pracę serca

Czy znacie uczucie „emocjonalnego ciepła”? Pojawia się ono, kiedy robimy coś miłego dla drugiej osoby. Jest wynikiem wytwarzania się w mózgu oksytocyny, która rozprzestrzenia się w naszym ciele. Oksytocyna powoduje uwalnianie się w naczyniach krwionośnych tlenku azotu. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, co obniża ciśnienie krwi.

Życzliwość opóźnia proces starzenia

Z biochemicznego punktu widzenia wolne rodniki i stany zapalne przyspieszają proces starzenia się organizmu. Wynikają one z niezdrowego trybu życia. Badania wykazują, że oksytocyna zmniejsza zarówno poziom wolnych rodników, jak i stanów zapalnych w układzie sercowo-naczyniowym. Tym samym spowalnia proces starzenia.

Bycie miłym sprzyja dobrym relacjom

Życzliwość zmniejsza emocjonalny dystans między ludźmi, co sprawia, że miłe osoby „przyciągają” nas do siebie. Jest to zakodowane w naszych genach. Nasi przodkowi, żeby przetrwać, musieli się nauczyć ze sobą współpracować. Im silniejsze więzi emocjonalne, tym większe mieli szanse na przeżycie. Na przestrzeni czasu życzliwość stała się częścią naszego genomu. Dzięki wzajemnej życzliwości tworzymy dzisiaj silne i trwale relacje z innymi osobami.

Życzliwość jest zaraźliwa

Przekazujemy naszą życzliwość innym, czym inspirujemy ich, i oni także stają się życzliwi. (Za sprawą nowych pozytywnych połączeń neuronalnych.) Badania wykazały, że życzliwość dotyka osoby do trzeciego stopnia oddalenia (tzn. przyjaciół przyjaciół). Można porównać to zjawisko do kamyka tworzącego fale na wodzie, które się rozchodząc, tworząc nowe fale: akty życzliwości.  

A oto ciekawostka związana z oddziaływaniem życzliwości na inne osoby. Pewien anonimowy człowiek oddał nerkę w amerykańskim szpitalu. Na skutek tego, bliscy osoby, które tę nerkę otrzymała, również stali się dawcami. A następnie rodziny i znajomy kolejnych osób. W ten sposób dziesięciu potrzebujących dostało nerkę od nieznajomej osoby. Był to tzw. efekt domina na skutek aktu życzliwości.

Zalety bycia miłym

Warto być miłym. Nie tylko dlatego, że życzliwość jest moralnie uznana za pozytywną wartość, ale także dlatego, że ma ona wpływ na otaczający nas świat. Jako rodzice mamy możliwość przekazania życzliwości naszym dzieciom, żeby stał się on lepszym, zdrowszym, piękniejszym i bogatszym miejscem. Ale to nie wszystko. Kolejne zalety bycia miłym już wkrótce. A w międzyczasie: bądźmy dla siebie mili. Tak po prostu.

Jeśli macie ochotę podzielić się z nami Waszym refleksjami o zaletach bycia miłym,  serdecznie Was do tego zapraszam w komentarzach pod artykułem.

Źródła : David R. Hamilton « The Five Side Effects of Kindness » and « The Little Book of Kindness »

QueitRev.com, Brightvibes

Stefan Klein « Survival of the Nicest: How Altruism Made Us Human and Why It Pays to Get Along »

Kristin Neff « Self-Compassion: Stop Beating Yourself Up and Leave Insecurity Behind »

Week 3 of “The Science of Happiness” on edX

Alex Dixon « Sweet Charity » Greater Good magazine