Dzisiaj chciałabym podarować Wam ebook o Metodzie Montessori. Metodę tę odkryłam, kiedy urodził się Jasiek, i kiedy zaczęłam interesować się wychowaniem dzieci. Jak każda mama, chciałam i chcę dla niego jak najlepiej. Byłam więc ciekawa innych podejść do edukacji dziecka niż to, które znamy i pamiętamy ze szkoły. Coś innego niż narzucany rytm nauki, kary, nagrody, ciągłe ocenianie i porównywanie. Metoda Montessori otworzyła mi oczy na wiele czynników, o których zwykle zapominamy.

Zrozumiałam, że każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju i należy go szanować. W ten sposób najlepiej ułatwimy mu nabywanie nowych umiejętności.

Zdałam sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywają zmysły we wczesnym procesie poznawania. Wydaje się to oczywiste, ale zdarza się, że o tym zapominamy.

Uzmysłowiłam sobie także, że jako rodzice powinniśmy od samego początku zachęcać dziecko do poznawania świata o własnych siłach. Zamiast przesadnie chronić je przed większością nowości.

Ebook o Metodzie Montessori

Dlatego właśnie, chciałabym podarować Wam ebook o Metodzie Montessori. Jest to swego rodzaju „Metoda Montessori w pigułce”. Nie chodzi o dogłębną analizę konceptów proponowanych przez Marię Montessori, ale raczej o przedstawienie Wam podstaw metody. Mam nadzieję, że zachęci Was to do dalszego eksplorowania jej i wcielania w życie z Waszymi dziećmi. Że tak jak i ja, zobaczycie w niej alternatywę do klasycznych metod wychowania, które nie zawsze zgadzają się z wyznawanymi przez nas wartościami.

Zaproszenie na blog

Na blogu znajdziecie także artykuły o innych zasadach edukacji, szczególnie w oparciu o pozytywne wychowanie (koncepcję wychowania stworzoną przez austriackich psychiatrów Alfreda Adlera i Rudolfa Dreikursa). Całkowicie zmieniła ona moje spojrzenie na relacje między dziećmi i rodzicami. A nawet więcej, przyczyniła się ona do zmiany sposobu funkcjonowania  naszej rodziny na lepszy: oparty na szacunku i współpracy.

Jeżeli te tematy Was interesują, zachęcam do czytania artykułów. Mam nadzieję, że i Wam opisywane podejścia i nasze doświadczenia pomogą znaleźć odpowiedzi na pytania i wątpliwości dotyczące wychowywania dzieci i życia w rodzinie.

Życzę Wam ciekawej lektury!

Jeśli macie ochotę podzielić się z nami Waszymi przemyśleniami na temat Metody Montessori, bardzo serdecznie Was do tego zapraszam, w komentarzach pod artykułem. 

[gs-fb-comments]