Przeczytałam ostatnio pewną powiastkę filozoficzną, która w bardzo obrazowy sposób pokazuje, dlaczego opinia innych osób nie powinna mieć dla nas znaczenia. Może pomoże ona także Waszym dzieciom (a może i Wam) nabrać dystansu do krytyki? Oraz poradzić sobie z nieprzychylnym spojrzeniem i uwierzyć we własną wartość? Mam taką nadzieję. A oto i ona.

Chłopiec z kompleksami

Pewien mędrzec miał syna, który nie chciał wychodzić z domu. Z powodu swojego wyglądu objawiał się, że ludzie będą się z niego śmiali. Pewnego dnia, ojciec zaproponował, że mu pokaże, dlaczego nie należy słuchać opinii innych. Namówił go, żeby udał się z nim na targ.

Ojciec jechał na grzbiecie osła, syn szedł obok. Kiedy dojechali na plac targowy, usłyszeli uwagi kupców. „Spójrzcie, jaki z niego okrutny ojciec. Sam siedzi na grzbiecie osła, a biedny syn musi iść na piechotę.” Ojciec zapytał syna, czy dobrze usłyszał i zaproponował mu, żeby następnego dnia znowu udał się z nim na targ.

Tym razem, to syn jechał na grzbiecie osła, a ojciec szedł obok. Kiedy dojechali na plac targowy, także usłyszeli uwagi kupców. „Co za samolubny syn, sam jedzie na ośle, a ojcu każe iść na piechotę.” Ojciec znowu upewnił się, czy syn usłyszał komentarze i poprosił, żeby następnego dnia również udał się z nim na targ.

Inne możliwe rozwiązania

Trzeciego dnia, obaj szli obok osła, a zwierzę ciągnęło się za nimi. Na placu targowym usłyszeli śmiech kupców: „Co za idioci, mają zwierzę, a idą na piechotę! Czyżby nie wiedzieli do czego służą osły?” Ojciec ponownie zwrócił uwagę syna na słowa kupców i zaproponował mu, żeby udał się z nim na targ również i następnego dnia. Czwartego dnia, zarówno ojciec jak i syn jechali na grzbiecie osła. Kiedy dojechali na plac targowy, kupcy oburzyli się. „Żadnej litości dla biednego zwierzęcia! Przecież ono ledwo dyszy od takiego ciężaru!” Ojciec, widząc, że syn usłyszał słowa kupców, zapragnął, żeby syn jeszcze raz udał się z nim na targ.

Tak źle i tak niedobrze

Piątego dnia, ojciec i syn doszli na plac targowy, niosąc na plecach osła. Kupcy nie mogli powstrzymać się przed szyderczym śmiechem „Spójrzcie na tych szaleńców, którzy niosą na plecach osła, zamiast na nim usiąść!” Tym razem ojciec zwrócił się do syna słowami: „Pamiętaj synu, czegokolwiek byś w życiu nie uczynił, zawsze znajdą się ludzie, którym się to nie podoba. Właśnie dlatego opinia innych osób nie powinna mieć dla ciebie znaczenia. Rób, co wydaje ci się słuszne i nie zważaj na to, co pomyślą inni.”

Opinia innych osób…

Czy opowieść Was przekonała? Mnie tak. Czegokolwiek byśmy nie uczynili, zawsze znajdzie się ktoś, komu to się nie spodoba. I kto da nam to odczuć w taki czy inny sposób. Jedynie przekonanie o słuszności tego, co robimy, może sprawić, że nie będziemy brać pod uwagę oceny innych. Skąd takie przekonanie nabyć? Z pewności, że sami wiemy najlepiej, co jest dla nas dobre i właściwe. A opinia innych osób… Źródło: “Les philo-fables” Michel Piquemal i Philippe Lagautrière Co myślicie o tej powiastce? Jestem ciekawa Waszych refleksji po jej lekturze. Podzielcie się nimi z nami w komentarzach pod tekstem.
[gs-fb-comments]