Nawiązując do opowiadania „The day at the beach” o tym, co w życiu najcenniejsze, chciałabym podzielić się z Wami kolejną historią, tym razem z tradycji Wschodu. Urzekła mnie ona swoim wciąż aktualnym charakterem, mimo że została napisana setki lat temu, w kulturze wyznającej inne od naszych wartości. „Niewidzialna kryjówka” jest legendą hinduską, która opowiada o tym, co w życiu najcenniejsze. (No właśnie, co to jest?) Jej przesłanie jest uniwersalne, powinno więc przemówić do wszystkich bez względu na wiek. Może zainspiruje Was ona do filozoficznej dyskusji z dziećmi? Dzieci uwielbiają takie rozmowy, tym bardziej, że temat dotyczy ich tak samo jak i nas.  

Gdzie ukryć to, co w życiu najcenniejsze?

Kiedyś, wszyscy ludzie byli bogami. Niestety zbyt często nadużywali oni swoich mocy i Brahma, bóg bogów, postanowił odebrać im ich boskość. Zwołał on swoich doradców, żeby zadecydować wraz z nimi, gdzie tę boskość schować. Zależało mu na kryjówce, której ludzie nigdy nie odnajdą.

Niektórzy zaproponowali, żeby ukryć boskość w pod ziemią. Brahma, znając ciekawość ludzką, odparł, że ludzie będą kopać, szukać, wiercić, aż odkryją zasoby ukryte w ziemi.

Inni zasugerowali morskie głębiny. Ale i tu Brahma wyraził sprzeciw. Wiedział bowiem, że ludzi nigdy nie zadawalają się tym, co mają. Wcześniej czy później, zaczną eksplorować, badać i przeszukiwać dno oceanów, i natrafią na ukrytą tam boską moc. 

co w życiu najcenniejsze

Tak blisko i tak daleko

Doradcy Brahmy nie mieli więcej pomysłów, żeby ukryć to, co w życiu najcenniejsze. Bo jeśli ciekawość zaprowadzi ludzi do poznania tego, co pod ziemią, w ocenach i prawdopodobnie na niebie, to co więcej im pozostało? Wtedy Brahma zaproponował, żeby schować boskość w jedynym miejscu, w którym nie będą szukać. Bo do głowy im nie przyjdzie, że tam może znajdować się coś cennego. W głębi ludzkiego serca.

Od tego czasu, ludzie przemierzyli całą Ziemię, kopali, wiercili, poznali głębiny oceanów i wciąż odkrywają tajemnie kosmosu, ale tego, co najcenniejsze, nie udało im się znaleźć. Wciąż szukają, choć znajduje się to bliżej niż im się wydaje…

Słuszny porządek ponad niesprawiedliwością świata

Szkoda, że w naszej kulturze tak mało jest powiastek filozoficznych: krótkich, obrazowych historii z moralnym przesłaniem. Może można porównać je do naszych legend? Do bajek Ignacego Krasickiego? Albo do przypowieści z Biblii, choć one też wywodzą się z kultury Wschodu. Myślę, że mają one ważną przewagę nad fantastycznymi bajkami z wróżkami i czarownicami: pokazują, że istnieje słuszny porządek ponad niesprawiedliwością świata. Od nas, ludzi, zależy, czy on nastanie, czy nie.

A wracając do boskości i tego, co w życiu najcenniejsze: może rzeczywiście poświęcamy zbyt dużo czasu na zewnętrzne materialne sprawy? Zamiast skupić się na tym, co znajduje się w sercu człowieka? W naszym i osób, wokół nas?

PS Co jest w życiu najcenniejsze? Czym jest boska moc w człowieku? Może jest to moc miłości? Przebaczania? Tworzenia? Doskonalenia się? Każdy sam odpowie sobie na to pytanie…

Źródło: “Les philo-fables” Michel Piquemal i Philippe Lagautrière

Czy lubicie powiastki filozoficzne? Co myślicie o tej: o jej formie i przesłaniu? Co jest w życiu najcenniejsze? Podzielcie się z nami Waszymi refleksjami i doświadczeniami na ten temat w komentarzach pod artykułem.